Amennyiben a műszeres alvásvizsgálat során Önnél közepes vagy súlyos obstruktív alvási apnoe szindrómát állapítottak meg, kezelőorvosa az alábbi terápiás megoldásokat javasolhatja.
Az alvászavarok kezelésében ma már számos hatékony megoldás áll a páciensek és a szakorvosok rendelkezésére. A rövid, átmeneti alvászavarok esetén a fényterápia vagy az alapvető alváshigiénés szabályok szigorú betartása is segíthet, míg a krónikus alvászavarok esetében a folyamatos pozitív légúti nyomásterápiától (cpap terápia) kezdve a gyógyszeres kezelésen és a szájüregben alkalmazott segédeszközökön át a műtéti beavatkozásokig számos terápiás megoldás áll a szomnológus szakorvosok rendelkezésére.
Pihentető alvás horkolás nélkül
Gondolta volna, hogy lehet horkolás nélkül aludni? A készülékek az esetek többségében tünetmentessé teszik a betegséget.
Amennyiben a műszeres alvásvizsgálat során Önnél közepes vagy súlyos obstruktív alvási apnoe szindrómát állapítottak meg, kezelőorvosa az alábbi terápiás megoldásokat javasolhatja.
Folyamatos pozitív légúti nyomás terápia (CPAP-terápia)
Az alvási apnoé betegség elsődleges és leghatékonyabb kezelési módja a CPAP terápia. Elnevezése az angol „continuous positive airway pressure”, azaz folyamatos pozitív légúti nyomás kifejezés rövidítéséből származik.
A pozitív légúti nyomásterápia során a légutakat egy a lélegeztető készülékhez hasonló eszköz, az úgynevezett CPAP készülék akkorára nyitja, hogy a garatizomzat alvás közben ne tudjon elzáródni, s a levegő akadálytalanul haladhasson át rajta. Megszüntetve így a horkolást, az éjszakai légzéskimaradásokat, a véroxigénszint ingadozását, s lehetővé téve a pihentető mélyalvást.
Egyes enyhe vagy mérsékelt alvási apnoé betegségben szenvedő páciensnél jól használhatók a szájüregben alkalmazott segédeszközök, amelyek arra szolgálnak, hogy nyitva tartsák a légutat az állkapocs vagy a nyelv előrehozásával, illetve a lágyszájpad felemelésével.
A súlyosabb apnoés betegek általában nem reagálnak erre a kezelésre. Ezek az eszközök néha fokozott nyálképződést, állkapocsfájdalmat, émelygést vagy fogászati problémákat okoznak. A szájüregben alkalmazott segédeszközöket csak képesített fogászati szakemberek helyezhetik fel.
Műtét
Az alvás közbeni légzést zavaró fizikai problémákat néha műtéti úton is lehet korrigálni. Az ilyen problémák közé tartoznak a megnagyobbodott mandulák vagy orrmandulák (gyerekek körében gyakori), az orrpolip és egyéb túltengések, az orrsövényferdülés, illetve az arc, az állkapocs és a lágyszájpad bizonyos méretei és/vagy formái.
Az orrdugulás csökkentését célzó sebészi beavatkozások enyhíthetik a horkolást, de önmagukban általában nem hatásosak az alvási apnoé betegség kezelésében. Az orrműtét azonban része lehet az alvási apnoé átfogó műtéti kezelésének.
Gyógyszeres kezelés
Jelenleg nem áll rendelkezésre olyan gyógyszer, amely bizonyítottan megakadályozná az alvási apnoé betegek torokzáródását. Egyes CPAP kezelésben részesülő páciensek számára előnyös lehet az élénkítő gyógyszerek szedése fokozott aluszékonyság esetén.
UPPP
Az uvulopalatopharingoplasztika (rövidítése általában: UPPP) néven ismert műtét során eltávolítják a torok hátsó felén található szövetfelesleget, amely akadályozhatja a levegő útját alvás közben. A kimutatások szerint az UPPP az alvási apnoéban szenvedő betegek közel felénél hatásos, és jelenleg is folynak kutatások azon célcsoportok meghatározására, amelyek potenciálisan profitálhatnak belőle. Néhány páciensnél jelentkeznek a műtét mellékhatásai, mint például a megváltozott beszéd, és a nyeléskor az orrüregbe áradó folyadék.
Eos provident recusandae optio maxime dignissimos? Molestias id, blanditiis reiciendis culpa dolores et incidunt nobis iusto, quos dolor animi officiis dignissimos facilis.